Archive

Mart 26th, 2018

2020 DHBT Sınavı Başvuru Tarihi Ne Zaman?

ÖSYM tarafından Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev alacak personelin belirlenmesi amacıyla yapılacak KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi ne zaman yapılacak?

(DHBT) 22 Kasım 2020 Pazar günü 09.30'da yapılacak.

Sınavda adaylara çoktan seçmeli 40 sorudan oluşan alan bilgisi testi için 60 dakika süre verilecek.

Kamu Personel Seçme Sınavı 2020-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) 22 Kasım 2020 tarihinde yapılacak.

Başvurular 29 Eylül-7 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacak. Geç başvuru tarihi 20 Kasım 2020 olarak belirlendi.

Sonuçlar 17 Aralık 2020 tarihinde açıklanacak.

Read the rest of this entry »

Kuran Kursu Öğreticisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

1. T.C. kimlik numaralı kimlik belgesi (nüfus cüzdanı veya pasaport),

2. Mezuniyet durumunu gösterir diploma veya mezuniyet belgesi (Diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa YÖK’ten alınacak denklik belgesi),

Adayların, ibraz ettikleri mezuniyet belgeleri ile sahip oldukları puan türlerine ait (ortaöğretim mezunları için KPSSP122, ön lisans mezunları için KPSSP123 ve lisans mezunları için KPSSP124) KPSS mezuniyetlerinin aynı olması gerekmektedir.

3. Hafızlık Belgesi (+Hafız kontenjan gruplarına başvuran adaylar için),

4. Adayın; sabıka kaydı, askerlik durumu ve başvuru yapılan unvanda görev yapmaya mani bir özrü bulunmadığına ilişkin yazılı beyanı,

Yazılı beyan istenen hususlar tek bir dilekçe/metinde yer alacaktır.

5. Başvuruları onaylayan personele başvuru için gerekli belgeleri ibraz edemeyen adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Belgeler, kontrol edildikten sonra adaylara iade edilecektir.

Read the rest of this entry »

Kuran Kursu Öğreticisi Olmak İsteyenler Nereye,Nasıl Başvuru Yapacaklar?

1. Başvuru şartlarını taşıyan adaylar, belirlenen başvuru tarihlerinde (https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav/KurumDisi/) adresi üzerinden sınav başvuru programı aracılığı ile 4-B Sözleşmeli (KKÖ,İ-H,M-K) Alımı sınav başvuru formunu dolduracaklardır.

2. Başvuru formunu dolduran adaylar, sınav başvurularını onaylatmak üzere istenen belgelerle birlikte herhangi bir il müftülüğüne mesai saatleri içerisinde başvuru tarihleri arasında şahsen müracaat edeceklerdir.

Yurtdışından sınava müracaat edecek adaylar adına istenen belgeleri getirmeleri halinde, üçüncü şahıslar müracaat işlemini yapabileceklerdir.

3. İl müftülüklerindeki DİBBYS sorumluları, adayın sınav başvuru formuna girdiği bilgiler ile ibraz ettiği belgelerdeki bilgilerin doğruluğunu tespit ettikten sonra onaylama işlemini gerçekleştireceklerdir. Belgeleri eksik olan adayların başvuru onaylama işlemi yapılmayacaktır.

Read the rest of this entry »

Mart 23rd

Çipli Pasaport Nedir? Nasıl Alınır?

190’ın üzerinde üyesi bulunan ve ülkemizin de üyesi olduğu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO tarafından alınan tavsiye kararı uyarınca, üye ülkelerin en geç 1 Nisan 2010 tarihi itibariyle Makinede Okunabilir Pasaport (MOP) üretimine başlamaları gerekmektedir. Makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportların ise tüm dünyada 24 Kasım 2015 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılması ICAO tarafından öngörülmektedir.

Makinede Okunabilir Pasaportlarda, klasik pasaportlardan farklı olarak kimlik sayfasının alt kısmında her biri 44 karakterden oluşan ve özel okuyucu cihazlarla okunabilen iki satırlık bir alan bulunmaktadır. Pasaportun kimlik sayfasında çıplak gözle görülebilen bilgiler “Makinede Okunabilir Alan” adı verilen bu alanda da bulunmaktadır.

Read the rest of this entry »

Umre Vizesi Nasıl Alınır?

Pasaport ve Vize
Pasaport İşlemleri:

1. Randevu Alma
2. Bankaya Pasaport Harcı Yatırma
3. Biometrik Fotograf Çektirme
4. Randevu Tarihinde Emniyette Olma

1. Randevu Alma
Türkiye’nin her yerinden 444 30 20 nolu telefonu arayıp TC Kimlik numaranızı vererek pasaport için randevu alabilirsiniz. İnternetten randevu almak isterseniz: www.epasaport.gov.tr

2. Bankaya Pasaport Harcı Yatırma
Bankalardan alınacak dekontlarda mutlaka TC Kimlik numaranız, Adınız ve Soyadınız bulunmalıdır. Dekontlar daha sonradan değiştirilemediği için harç miktarınızı pasaport sürenize uygun olarak yatırmanız önem arz etmektedir. Yatırılacak harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir. Aksi halde bu dekontlar kabul edilmeyecektir.

3. Biometrik Fotograf Çektirme

Read the rest of this entry »

Diyanet 2018 Personel Alımı

Diyanet İşleri Başkanlığı 9 bin 500 personel alımı başvurusu için müracaatlar tamamlanmıştı. 2016 KPSS puanı ile gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda 9 bin 500 personel alımını tamamlayacak olan Diyanet İşleri Başkanlığı, bu personelleri Kur'an Kursu öğreticisi, Müezzin ve İmam Hatip olarak istihdam edecek. Peki, Diyanet personel alımı sonuçları nereden öğrenilecek?

BAŞKANLIK DUYURUYU GERÇEKLEŞTİRDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı başvuru sonuçları hakkında duyuru, kurumun internet sitesi üzerinden şu bilgilerle duyuruldu;

"2018 Yılı 4-B Sözleşmeli (KKÖ, İ-H, M-K) Alımı Sınavına (SÖZPER-2018-I) başvuran adaylardan sözlü sınava katılmaya hak kazananlar, “Sınav Giriş Belgesi"ni (https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav/KurumDisi/) adresinden alabileceklerdir.

Read the rest of this entry »

2017 Yılı İl Müftü Yardımcılığı ve İlçe Müftülüğü İçin Nakil Sonuçları

-DUYURU-

2017 yılı İl Müftü Yardımcılığı ve İlçe Müftülüğü için nakil talebinde bulunan veya Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği gereği Başkanlığımızca yer değişikliği uygun görülen personelimizden, yapılan inceleme ve değerlendirme sonucu ataması gerçekleştirilenler, bugün (21.09.2017) saat 18.00 itibarıyla DİBBYS Programındaki Bana Özel Menüsü altında yer alan Atama Nakil Sonucumu Göster bölümünden sonuçlarını öğrenebileceklerdir.

İlgililere duyurulur.

D.İ.B. İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ​

Vaiz Olarak Atanmaya Hak Kazananlara Duyuru

2017 Yılında İhtisas Kurslarından Mezun Olup Vaiz Olarak Atanmaya Hak Kazananlar İle İlgili Duyuru

D U​ Y U R U

“Diyanet İşleri Başkanlığı Vaizlik, Kur'an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik Ve Müezzin Kayyımlık Kadrolarına Atama Ve Bu Kadroların Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği" nin 7 inci maddesinin 1 inci fıkrası ile 15 inci maddesinin 2 inci fıkrası gereği 31 Temmuz - 08 Ağustos 2017 tarihleri arasında Başkanlığımız Merkezinde yapılan Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezlerini bitirme ve Vaizliğe giriş sınavında başarı olanlardan “Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği"nin 26 ncı maddesinin 2 nci fıkrasının (a) bendi hükmü gereği atamalarına esas olmak üzere aşağıda belirtilen çerçevede tercih alınacaktır:

Read the rest of this entry »

2017 Yılı Yurt Dışı Uzun Süreli Bay/Bayan Din Görevlisi Mesleki Ehliyet Sınav Tarihleri

2017 Yılı Yurt Dışı Uzun Süreli Bay/Bayan Din Görevlisi Mesleki Ehliyet Sınav Tarihleri

Adaylar Yurtdışı Uzun Süreli Din Görevlisi Mesleki Ehliyet Sınav Tarihlerini DİBBYS Üzerinden "Sınav İşlemlerim" Bölümünden Öğrenebileceklerdir.

NOT:

Sınava Girecek Adaylar Saat:09.00'da Başkanlığımız Merkezinde Hazır Bulunmaları Gerekmektedir.

Avrupa MBSTS Puanı : 82.2222

Avrasya MBSTS Puanı : 76.2963

İrtibat Telefon : 0 312 295 76 26

2017 III. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı

III. Dönem Eylül 2017 Hafızlık Tespit Sınavı

​ Kur'an kurslarımızda ve dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlarımıza yönelik olarak 25 Eylül 2017 tarihinde başlamak üzere, başvuru durumuna göre, sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde Başkanlığımızca, Hafızlık Tespit Sınavı yapılacaktır.

Sınavla İlgili Usul ve Esaslar

1. Hafızlık tespit sınavı aşağıdaki tabloda belirtilen merkezlerde yapılacaktır.

S.N
SINAVIN YAPILACAĞI İLLER​
SINAV MERKEZLERİ
1-Ankara Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi Müdürlüğü
2-Antalya Hacı Mehmet Gebizli Eğitim Merkezi Müdürlüğü
3-Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü
4-Erzurum Ö. N. Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü
5-İstanbul H. Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürlüğü
6-İstanbul Kartal İlçe Müftülüğü
7-Manisa Eğitim Merkezi Müdürlüğü

Read the rest of this entry »

Temmuz 27th

Nakil İsteyen Kur'an Kursu Öğreticilerinin Tercih ve Yerleştirme İşlemleri

​2017-2018 Yılı İsteğe Bağlı Nakil Talebinde Bulunacak Kur'an Kursu Öğreticilerinin Tercih ve Yerleştirme İşlemleri

Kur'an kursu öğreticilerinin isteğe bağlı görev yeri değişikliği (nakil) işlemleri aşağıdaki usul ve esaslar çerçevesinde yapılacaktır.

a) Kur'an kursu öğreticilerinden (adaylığın kaldırılması şartıyla) 1 Ağustos 2017 tarihi itibariyle atandığı il veya ilçede altı ayı tamamlayanlar il içi; iki yılı tamamlayanlar il dışı yer değiştirme talebinde bulunabilirler.

b) İl içi ve il dışı nakil talebinde bulunacak olan Kur'an kursu öğreticileri 1-11 Ağustos 2017 tarihleri arasında bağlı bulundukları İl müftülüklerine müracaatta bulunacaklardır.

c) İhtiyaç odaklı 4-6 yaş grubu öğrencilerine yönelik din eğitimi verilen Kur'an kurslarına tercihte bulunabilmek için;

Read the rest of this entry »

Diyanet Tekniker Alımı Tercih İşlemleri

Yapılan açıklamalara göre;

2017 Yılı Tekniker Alım Sınavı'na (Sözlü) katılarak sınav sonucuna göre ilan edilen kontenjan sayısına girerek tercih yapmaya hak kazanan adaylar, tercih işlemlerini 26.07.2017 tarihinden itibaren 30.07.2017 tarihi saat: 23,59.00’ a kadar https://dibbys.diyanet.gov.tr adresinden giriş yaparak beş (5) tercih yapacaklardır.

Tercihlerine yerleşemeyen adaylar Başkanlıkça re’sen yerleştirilecektir. Yerleştirme işlemleri mer’i mevzuat hükümleri uyarınca elektronik ortamda yapılacaktır.

Adaylar, yerleştirme sonuçlarını 31.07.2017 tarihinde https://dibbys.diyanet.gov.tr adresinden öğrenebileceklerdir.

Read the rest of this entry »

Temmuz 26th

Diyanet Duyuru 2018

Diyanetten İvedi Duyuru!

Diyanet İşleri Başkanlığı Taşra Teşkilatı İl / İlçe Müftülükleri ile Dini Yüksek İhtisas / Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde görevli tüm personelin DİBBYS'de kayıtlı fotoğraflarının belirtilen standartlara uygun biometrik fotoğraflarla 31 Temmuz 2017 mesai bitimine kadar güncellenmesini talep etti.

FOTOĞRAF STANDARTLARI

* Biometrik fotoğraf.

* Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olarak saç modeli ile birlikte tamamen görünür olmalıdır.

* Fotoğrafta leke ve bükümler olmamalıdır. Renkler nötr olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalıdır.

* Kontrast iyi ayarlanmalı, ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır.

* Gözler açık konumda olmalı ve net olarak görünmelidir. Saçlar Gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır.

Read the rest of this entry »

Uzun Süreli Yurtdışında Görevlendirilecek Personelde Aranan Şartlar

Başvuracaklarda Aranan Şartlar

 Dört yıllık dinî yükseköğrenim görmüş olmak,

 Başkanlığımız merkez veya taşra teşkilatında, araştırmacı kontenjanı için (adaylık dâhil) en az 3 yıl, stajyer kontenjanı için 4 yıl çalışmış olmak,

 Birim amirinin olumlu görüşünü almış olmak,

 Son üç yıl içinde kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını almamış olmak,

 Askerlikle ilgisi bulunmamak,

 Kontenjanın kullanılacağı yılın son günü itibarıyla, Dışişleri Bakanlığının bildirimi üzerine uluslararası kurum ve kuruluşlara gönderilecekler ile öğrenim veya ihtisas yapacak Devlet memurları için 40, diğerleri için 50 yaşını tamamlamamış olmak,

 Daha önce yurt içinde aynı konuda veya yurt dışında aynı düzeyde eğitim veya öğrenim görmemiş olmak,

Read the rest of this entry »

Yurtdışında Görevlendirilecek Personel Alımında İstenen Belgeler

Başvuracaklardan İstenen Belgeler

 Başvuru dilekçesi ve özgeçmiş,

 Öğrenim diplomalarının, hizmet içi eğitim ve başarı belgelerinin onaylı suretleri,

 Başvurulan kontenjanın eğitim ve araştırma konusuyla ilgili çalışma projesi,

 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan en az elli (50) puan, stajyer kontenjanı için İngilizce veya Fransızca dillerinden birinden en az doksan (90) puan veya bunlara denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan belge. Belgelerin son başvuru tarihinden önceki iki yıl içinde alınmış olması gereklidir,

 Birim amirinin olumlu görüşünü belirtir yazı ve onaylı hizmet çizelgesi,

 Askerlikle ilişkisi bulunmadığına dair belgenin onaylı sureti.

Sponsorlu bağlantılar